Sportovní dřevorubci v roce 2023
Po dvou „covidových“ letech 2020 a 2021 se od roku 2022 opět začalo soutěžit a v roce 2023 se naplno rozjely soutěže v České republice i v celé Evropě. Pro české sportovní dřevorubce nebylo na programu jen často propagované Mistrovství České republiky – Pohár VLS na Skelné huti, ale i další tři české soutěže – Blanický Pohár, Vltavský Pohár a Chodský Pohár. Navíc se čeští dřevorubci zúčastnili pěti zahraničních soutěží, tří v Německu, včetně vrcholného mistrovství Německa, jedné v Polsku a jedné v Rakousku. Vrcholem letošního roku bylo 34. mistrovství světa v estonském Tartu.
Český tým dosáhl v Tartu na největší úspěch od mistrovství světa v Oberhofu 1996, kdy se Hubert Barták stal vicemistrem světa v absolutním pořadí. Český tým získal tři individuální medaile v disciplínách. Zuzana Zajícová bronz v kombinovaném řezu mezi ženami, Martin Pňaček bronz v přesném řezu v kategorii Profesionál a Jan Anděl zlato a nový světový rekord ve výměně řetězu výkonem 8,27 sec. V absolutním pořadí se mezi 60 profesionály umístil Jiří Anděl na rozšířeném pódiu – obsadil nádherné 6. místo, Martin Pňaček se umístil na 20. pozici a nováček Jaroslav Štelc skončil na 23. příčce. Jan Anděl obsadil v kategorii U24 také celkové 6. místo, a to mezi 17 nejlepšími juniory světa. Zuzana Zajícová obsadila při své premiéře 9. příčku v kategorii žen. Češi obsadili 7. místo z 21 týmů ve štafetě národů. V týmové soutěži mezi 20 účastníky mistrovství světa skončil český tým na neuvěřitelné 4. pozici, když jej předčili jen bezkonkurenční Rakušané a o pověstný chloupek ještě Švýcaři a Němci. Nelze než vyjádřit obrovský dík všem závodníkům za vynikající reprezentaci České republiky.
Poslední květnový víkend se uskutečnil jeden ze závodů série Husqvarna Cup v Rakousku. Skvělá reprezentace českého dřevorubeckého sportu v podání Jirky a Honzy Andělových Honza Anděl se v celkovém pořadí umístil na čtvrtém místě. Dosáhl na osobní rekord v přesném řezu, když získal fantastických 252 bodů, což je výkon na hranici světového rekordu. V součtu IALC disciplín, bez doprovodných soutěží, dosáhl na 1628 bodů, přičemž dosažení hranice 1 600 bodů je považováno výkon světové úrovně.
Osm českých závodníků bylo pozváno na červencové mistrovství Německa do Trappenkampu. Jindřich Fazekaš obsadil v konkurenci 85 soutěžících ze čtyř zemí (Německo, Norsko, Nizozemsko a Česko) fantastické 6. místo v celkovém pořadí. Mezi osmnácti zahraničními závodníky získal stříbrnou medaili a předčil ho jen dvojnásobný vicemistr světa, Nor Ole Harald L. Kveseth. Ani další čeští závodníci se v konkurenci dřevorubců z Norska a Nizozemska neztratili. V kategorii hostů pobrali 5 medailí v disciplínách. Petr Kodad zvítězil v kácení a Martin Pňaček získal ve stejné disciplíně stříbro. Výměnu řetězu očekávaně opanoval Jan Anděl a třetí skončil Jindřich Fazekaš. Jindřich získal bronz i v odvětvování.
O víkendu, 5. a 6. srpna se konalo Slezské mistrovství v polském Košečinu. Česko reprezentovali Jiří a Jan Andělovi a Jan Forman, a to velice úspěšně. Jiří Anděl obsadil v absolutním pořadí, v konkurenci 27 závodníků, čtvrté místo a Jan Anděl byl stříbrný mezi juniory. Zároveň předvedl opět nejrychlejší výměnu řetězu, za 7,79. Byl to již třetí letošní závod, kdy Honza dokázal stlačit čas pod osm sekund. Gratulace patří i kamarádům na Slovensko, protože zvítězil Marek Lubas a bronz si odvezl Matúš Sitárik.
Tuzemská sezóna byla odstartována v květnu prvním ročníkem Blanického Poháru. V krásném prostředí pod Blaníkem se na zahájení sezóny sešlo 26 závodníků. Vítězem se stal Jan Anděl před Jiřím Kadavým a Jaroslavem Štelcem. Věříme, že se pod legendární Blaník v dalších letech opět vrátíme a soutěž se tak zařadí mezi tradiční česká klání.
O národním šampionátu již bylo napsáno hodně, tak přeskočíme rovnou do září na zbývající dvě tradiční české soutěže. V pátek a sobotu, 1. a 2. září proběhl Vltavský Pohár. Úspěchem skončil pro Jindřicha Fazekaše, Martina Pňačka a Jana Anděla, kteří obsadili první tři místa v celkovém pořadí. Na Chodském Poháru, který se konal v polovině září, zvítězil Jan Anděl, stříbro získal Marek Lubas a na bronzové příčce se umístil Martin Pňaček. Úspěchy českých závodníků nesouvisí jen s pravidelnou a pečlivou přípravou na závody, ale i s možností pravidelně závodit a utkávat se se silnou konkurencí. Počtem čtyř pořádaných závodů se Česká republika řadí po bezkonkurenčním Německu na úroveň Rakouska nebo Polska a za to patří obrovský díky všem pořadatelům – Husqvarně a Patriku Truhlářovi za Blanický Pohár, Vojenským lesům a statkům za národní šampionát, Karlu Doubnerovi za Vltavský Pohár a Zbyňku Weningerovi za Chodský Pohár.
Chodským Pohárem se zároveň završilo dvouleté kvalifikační úsilí o účast v reprezentačním týmu pro 35. mistrovství světa, které se bude konat ve dnech 19. – 22. září 2024 ve Vídni. V kategorii Profi budou Českou republiku reprezentovat čtyřnásobní účastníci světových šampionátů, Jindřich Fazekaš a Martin Pňaček, a nováček na světové soutěži, Petr Kodad. V kategorii U-24 bude světový titul a rekord ve výměně řetězu obhajovat Jan Anděl. V kategorii žen si svou letošní účast, kdy získala bronz v kombinovaném řezu, zopakuje Zuzana Zajícová. A protože Vídeň je „za rohem“, věříme, že česká reprezentace bude mít tu největší podporu od věrných fanoušků.
Závěrem bychom jako sportovní dřevorubci chtěli poděkovat stálým partnerům, státním podnikům Vojenské lesy a statky ČR a Lesy ČR, za podporu tréninkové přípravy a účasti na národních i mezinárodních soutěžích, a Střední škole hospodářské a lesnické Frýdlant za možnost využívání technického zázemí k tréninkovým kempům.